Start arrow Rodziny osób uzależnionych
sobota, 09 grudzień 2023
Rodziny osób uzależnionych PDF Drukuj E-mail

Rodziny osób uzależnionych

 

Pomagamy również rodzinom osób uzależnionych. Terapia dorosłych członków rodzin (głównie partnerzy osób uzależnionych lub rodzice osób uzależnionych) potocznie określana jest terapią współuzależnienia, natomiast terapia dorosłych osób, które dorastały w rodzinie z problemem uzależnienia potocznie nazywana jest terapią DDA (dorosłych dzieci alkoholików) lub DDD (dorosłych dzieci dysfunkcyjnych rodziców). Nie preferujemy tych określeń, jednak ze względu na to, że często są używane, opisujemy na czym polegają te problemy oraz jak przebiega ich leczenie.

 

WSPÓŁUZALEŻNIENIE

            Bardzo często do placówki zgłasza się rodzic, mąż lub żona osoby uzależnionej pytając: jak kogoś zmusić do leczenia? Jak postępować z osobą uzależnioną? Problem jest w tym, że nie ma na to prostej odpowiedzi. Należy najpierw zrozumieć, że problem uzależnienia to nie problem jednej osoby, ale całej rodziny.

Jedna rzecz to taka, że czasem w rodzinach osób uzależnionych pojawiają się zachowania, podtrzymujące uzależnienie. To np. sytuacje, gdy żona załatwia wolne mężowi, bo ten jest skacowany i nie może pojawić się w pracy. To także sytuacje, gdy rodzice wspierają finansowo dorosłego syna, który nie pracuje, a pieniądze od rodziców wydaje na alkohol. Takich zachowań jest bardzo wiele i są bardzo różne. Ich efektem jest to, że osoba uzależniona może spokojnie realizować swoje uzależnienie, bez obaw o konsekwencje.  Ważne jest, aby je rozpoznać i zaprzestać ich stosowania.

Druga rzecz, to rozpoznanie przez osoby współuzależnione własnych problemów emocjonalnych, w związku z którymi uwikłały się w taką sytuację podtrzymywania nałogowych zachowań. Bardzo często u podstaw tego leżą własne doświadczenia dorastania w rodzinie w której było uzależnienie lub inna dysfunkcja. Praca nad problemami osobistymi pozwala na „zaszczepienie się” na to, aby w przyszłości nie powtarzać zachowań, które prowadzą do poczucia bezradności, przygnębienia, apatii.

Poniżej prezentujemy przykładową listę objawów, które wskazują na to, że warto zgłosić się do placówki po pomoc:

 

Cierpienie i chaos emocjonalny

Zmęczenie

Lęk

Brak wiary, nadziei

Poczucie bycia gorszą/gorszym

Ataki panicznego przerażenia

Wybuchy złości

Brak radości z drobiazgów

Zamknięcie w sobie

Lęk przed wyjściem z domu

Przewidywanie najgorszego

Brak pewności siebie

Trudność w określeniu własnych potrzeb

Poczucie bycia w pułapce

Nerwowość utrudniająca działanie

Trudność w mówieniu o swoich uczuciach

Nudności, wymioty przy zdenerwowaniu

Skurcze, drętwienie w kończynach

Zawroty głowy

Omdlenia

Bezsenność

Zbyt wczesne budzenie się

Kołatanie serca bez wysiłku fizycznego

Bóle w okolicy serca

Trudności z koncentracją i pamięcią

Bóle głowy

Objadanie się lub brak apetytu

Biegunki, zaparcia

Myśli o zrobieniu komuś krzywdy

Myśli samobójcze

Koncentracja na zachowaniach uzależnieniowych kogoś bliskiego

Nadmierne martwienie się o innych

Kontrolowanie tego, co robią inni

Używanie środków nasennych, uspokajających

Używanie alkoholu dla uspokojenia się

?

Stwierdzenie przynajmniej kilku z tych objawów u siebie w powiązaniu z faktem, że ktoś z bliskich ma problem z uzależnieniem, już wskazuje na to, że warto szukać pomocy.

 

DDA lub DDD

            Czasem w literaturze odnajdujemy określenia: dorosłe dzieci …. i tu dalszy ciąg: alkoholików, dysfunkcyjnych rodziców, rozwiedzionych rodziców itp. Należy jednak pamiętać o tym, że bycie dzieckiem kogokolwiek to nie zaburzenie wymagające leczenia (tak jak w wypadku współuzależnienia – nie jest zaburzeniem bycie mężem, żoną, rodzicem kogokolwiek). Wymaga leczenia to, co aktualnie jest problemem w życiu tej osoby. A mogą to być różne trudności: od problemów w związkach, w pracy - po zbytnią perfekcyjność lub zbytnią rozwiązłość. Generalnie można by rzec, że są to wszystkie problemy, z którymi można zgłosić się do psychoterapeuty. Leczenie w tym zakresie nie polega na tym, że mówimy: „ma pani nerwicę lękową i z tego trzeba się leczyć”. Albo: „miał pan rodziców alkoholików, dlatego powinien pan się leczyć”. Zajmujemy się pomocą w  cierpieniu, które jest obecne w życiu wielu ludzi. Ważniejsze niż postawienie rozpoznania jest dla nas nazwanie i pomoc w zwyczajnych, ludzkich problemach. Dlatego nie prezentujemy tu testu typu: „Czy jesteś DDA?” Raczej mówimy: Jeśli dorastałeś/aś w rodzinie, gdzie ktoś miał problem z uzależnieniem a teraz coś ci się w życiu nie układa, możesz zgłosić się do nas po pomoc.

Top!            2010-2011 © Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień, ul. 3 Maja 33, 41-200 Sosnowiec, tel. (32) 266-24-34 Top!